پس از کش و قوس های فراوان، مقرر شد شهرداری گچساران مجوز واگذاری یک ساختمان با حداقل استانداردهای موردنیاز رابه پارک علم و فناوری استان بدهد ودر غیر این صورت دولت مجوز اجرا و بهره برداری مجتمع فرهنگی هنری ارشاد را در اختیار پارک علم وفناوری قرار خواهد داد. 

کمتر از  یک سال پس از افتتاح مرکز رشد گچساران، استقبال از این مرکز  باعث شده ساختمان دانشگاه آزاد این شهر که به صورت امانی در اختیار پارک علم و فناوری قرار گرفته بود جوابگوی نیازهای فناوران و صاحبان ایده نباشد و مسئولان پارک علم و فناوری استان با حمایت معاونت علمی رئیس جمهور این روزها به دنبال توسعه فیزیکی و خرید ساختمان مستقل با امکانات لازم برای این مرکز رشد هستند.

 جستجوها پارک علم و فناوری استان را به ساختمانی با پیشرفت فیزیکی بین 70 تا 90 درصد رساند که از سال 84 ،کلنگ آن به عنوان مجتمع فرهنگی هنری شهر گچساران بر زمین زده شده و از سال 95 تاکنون نیز اعتباری برای تکمیل این ساختمان در نظر گرفته نشده است.  سال گذشته نیز طبق تبصره 19 قرار شد این ساختمان با اولویت بخش خصوصی و شهرداری ها واگذار شود.با این حال بخش خصوصی از این ساختمان استقبالی نکرد و پس از اینکه پارک علم و فناوری، ساختمان را مناسب ایجاد مرکز رشد تشخیص داد، شهرداری دوگنبدان نیز متقاضی استفاده از این ساختمان شده است.

 در فروردین ماه امسال دو نشست در گچساران به ریاست معاون عمرانی استاندار و در یاسوج به ریاست استاندار برگزار شد تا پیش از نشست آینده شورای توسعه و برنامه ریزی  استان تکلیف این ساختمان مشخص شود.

 .ارشاد: باید ساختمانی جایگزین برای مجتمع در نظر گرفته شود

 ساختمان آفتابگردان سال 84 در زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع و زیربنای ۵۵۰۰ متر در ۴ طبقه در زمره پروژه های استانی تعریف شده است،  با این حال 15 سال ساختمان با تزریق قطره چکانی اعتبارات به پایان نرسید و حالا آنچنان که مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان می گوید: احداث این مجتمع بر اساس نیازهای فرهنگی شهر گچساران بوده است و واگذاری آن بدون در نظر گرفتن معوض برای شهر گچساران منطقی نیست.

 پیر سبزی ادامه می دهد: در صورت واگذاری این زمین به شهرداری و یا پارک علم و فناوری باید فضاهای فرهنگی در حاشیه های شهر گچساران  ایجاد شود.

 وی تاکید می کند شهر گچساران تنوع محله ای بالایی دارد و نیاز به زیر ساختهای فرهنگی دارد که دستگاه های متقاضی این ساختمان باید تعهد ساخت این زیرساختها را در محلات بدهند .

شهرداری: شهرداری ساختمان و زمین در ازای مجتمع می دهد

 

از سویی شهردار گچساران می گوید اگر ارشاد این مجتمع را نیاز داشت سال گذشته آن را در میان ساختمان های قابل واگذاری قرار نمی داد .

 ظفری ادامه می دهد: درصورت واگذاری این ساختمان ، شهرداری می تواند یک ساختمان عمرانی در یکی از نقاط شهر و یک فرهنگسرا در یکی از محلات را تعهد کند.

وی اضافه می کند: همچنین شهرداری می تواند ساختمان دو طبقه ای در مجاورت شورای شهر  و یا زمینی در اطراف ساختمان آفتاب در اختیار پارک علم و فناوری قرار دهد.

پارک علم و فناوری: باید آینده را دید

با این حال اما رئیس پارک علم و فناوری می گوید :برای استفاده از اعتباراتی که معاونت علم و فناوری رئیس جمهور وعده کرده است اولویت این است که ازساختمان های راکد با پیشرفت فیزیکی بالاتر از 70 درصد را انتخاب کنیم.

سید شمس الدین هاشمی می گوید: تملک ساختمان باید در اختیار پارک علم و فناوری باشد که با خیال آسوده برای ایجاد آزمایشگاه، دپارتمان ها و واحدهای مختلف در آن سرمایه گذاری کنیم.

وی یادآوری می کند ساختمانی که برای این کار در نظر گرفته می شود باید استانداردهای لازم را داشته باشد و قابل تغییر باشد و ساختمان فرهنگی هنری از میان مجموعه ساختمان های موجود به استانداردهای مورد نظر پارک نزدیکتر است.

هاشمی می گوید: گچساران مستعد ترین شهرستان استان در علم و فناوری است و پتانسیل هایی دارد که ارزش سرمایه گذاری دارد و باید هر اقدامی در این شهر مبتنی بر آینده باشد.

وی ادامه می دهد با اینکه زمان کمی از تاسیس پارک می گذرد اما تاکنون مراکز رشد مستقر در پارک بیش از 40 نفر اشتغال ایجاد کرده وبیش از 4 میلیارد ریال فروش داشته اند که برای مجموعه ای که کمتر از یک سال از تاسیس آن می گذرد رقم قابل قبولی است.

هاشمی اضافه می کند : اتمام ساختمان آفتاب بیش از 100 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که معاونت علم و فناوری رئیس جمهور آن را تامین می کند و لازم نیست از اعتبارات استانی برای این مجموعه هزینه شود.

وی یادآوری می کند : با ایجاد فرهنگ فناوری می توان شاهد تغییراتی خوبی در سطح شهرستان بود آنچنان که پس از شیوع ویروس کرونا شرکت ها و فناوران استان  با حداقل امکانات، قابلیت های بیظیری از خود نشان دادند.

استاندار:شهرداری باید به سرعت  از شورای شهر مجوز بگیرد

 در نهایت استاندار کهگیلویه و بویراحمد یادآوری کرد: فضاهایی مانند این مجتمع که ساخت آنهادچار مرور زمان شده اند در استان کم نیست با این حال باید این سرمایه ها تعیین تکلیف شوند و بهترین تصمیم ممکن  در باره آنها گرفته شود تا در آینده پشیمانی ایجاد نشود.

حسین کلانتری ادامه داد اگر قرار بود شخصا در این باره تصمیم بگیرم این ساختمان را در اختیار پارک علم و فناوری قرار می دادم اما باید در همه موارد شورا تصمیم بگیرد.

وی افزود: درباره این مساله نیز دو راه بیشتر وجود ندارد نخست آنکه شهرداری تعهد دهد تا پیش از نشست آینده شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجوز واگذاری یک ساختمان عمرانی و یک فرهنگسرا در یکی از محلات گچساران و همچنین مجوز ساختمانی با حداقل های مورد نظر پارک علم و فناوری را  از شورای شهر بگیرد.

کلانتری ادامه داد: اگر در جلسه آینده شهرداری مجوزهای لازم را نداشته باشد پس دستگاه مجری مجتمع فرهنگی هنری، از راه و شهرسازی به پارک علم و فناوری تغییر می کند و بهره بردار آن نیز به صورت مشترک پارک و ارشاد خواهند بود.